ایمپلنت یک ضرورت است نه یک انتخاب

عوارض ایمپلنت

عکس العمل های بیماران در برابر کاشت ایمپلنت از فردی به فرد دیگر متغیر است و به طور مستقیم با تعداد ایمپلنت ها و حجم ناحیه جراحی شده در ارتباط است. مشکلات مربوط به کاشت ایمپلنت در حد عوارض کشیدن یک یا چند دندان می باشد و شما قادر خواهید بود به راحتی و به تنهایی مطب دندانپزشکی را ترک کنید. در مورد بیماران خیلی حساس داشتن همراه تا منزل را پیشنهاد می کنیم. معمولا شما پس از عمل قادر خواهید بود تمامی فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید بسته به تعداد ایمپلنت ها و عکس العمل شما طی یکی دو روز همه چیز به حالت عادی بر می گردد. برخی ناراحتی ها در حد خیلی کم عادی است و با مصرف مسکن کاهش می یابد..
ورم در ناحیه جراحی طبیعی است که به طور معمول پس از 48 تا 72 ساعت پس از عمل کاهش پیدا می کند و در طول 4 الی 5 روز آینده کاملا بر طرف می شود. برای جلوگیری از تورم توصیه می شود که حتما از کمپرس سرد از سمت خارجی صورت هر بار به مدت 10 الی 20 دقیقه با فاصله های زمانی 10 – 20 دقیقه ای در یک روز پس از جراحی استفاده کنید. بعد از 72 ساعت اگر تورم ادامه داشت می توان در صورت لزوم از کمپرس گرم استفاده کرد.
معمولا خونریزی پس از 10 دقیقه از بین می رود و به خوبی با اعمال فشار و کمپرس آب سرد و بخیه قابل کنترل است. ترشح بزاق بیشتر و با رنگ صورتی کمرنگ و خونابه کاملا عادی است و نباید با خونریزی تیره تر که دارای لخته است اشتباه گرفته شود..
کبودی که در اثر خونریزی ممکن است پدیدار شود بعد از چند روز بهبود یافته و در طول 10 روز ناپدید می شود. مقدار لخته های خون ممکن است باعث جابجایی کبودی و مشاهده آن در منطقه وسیعی از گردن شود که درپی جراحی ممکن است دمای بدن شما به صورت مختصر افزایش یابد که کاملا طبیعی است و این عکس العمل طبیعی بدن به راحتی قابل درمان است. اکثر بخیه ها از نوعی است که طی 7 الی 10 روز خود به خود از بین می رود و یا بخیه ها ابریشمی و سیاه هستند و باید بعد از یک الی دو هفته توسط دندانپزشک برداشته شوند. خواب رفتگی، گز گز و یا حساسیت بیش از حد در اطراف لب و گوشه های دهان ممکن است افزایش یابد که معمولا موقتی است ولی ممکن است چندین ماه به طول انجامد.
حداقل 12 ساعت بعد از عمل از آبکشی دهان و یا استفاده از دهان شویه ها خودداری کنید. بعد از این مدت از محلول آب نمک ولرم( یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم) و یا از محلول 2% کلروهگزیدین برای شستشو استفاده کنید.در طی 24 ساعت اول از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کنید زیرا موقع جویدن و خوردن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. از رژیم غذایی نرم و مایعات حاوی مقادیر لازمی از پروتئین،ویتامین و کلسیم استفاده کنید. در طول فرآیند ترمیم و یکپارچگی استخوانی شما بهترین فرد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی خود هستید. پس از عمل جراحی،کلینیک با شما در ارتباط خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که بیمار با هیچگونه مشکلی مواجه نیست سپس ایمپلنت بدون اعمال هیچگونه فشاری به مدت 3 تا 4 ماه رها خواهد شد و بعد از آن روی ایمپلنت ها قالبگیری شده و روکش نهائی ساخته می شود..